Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa Kraków

Test wysiłkowy, zwany także EKG wysiłkowym lub próbą wysiłkową, służy do oceny wydolności fizycznej organizmu, zakresu możliwości serca oraz jego stanu np. po przebytym zawale. Celem badania wysiłkowego w Krakowie jest kontrola funkcjonowania serca podczas wzmożonej aktywności. To dobry sposób na sprawdzenie, czy serce jest zdrowe. Tętno odpowiednie dla danego pacjenta oblicza się według protokołu Bruce’a, górną granicę pulsu wysiłkowego wyliczyć można ze wzoru: 220 minus wiek pacjenta.

Test wysiłkowy Kraków – komu jest zalecany?

Na badanie powinny zgłosić się wszystkie osoby, w których występują takie objawy, jak:

– ból i kłucie w klatce piersiowej,

– duszności

– omdlenia,

– zawroty głowy,

– utraty przytomności,

– zaburzenia rytmu serca (np. tzw. kołatanie).

Test wysiłkowy EKG w naszym gabinecie w Krakowie pozwoli na sprawdzenie, czy do serca dopływa wystarczająca ilość krwi, gdy pacjent staje się bardziej aktywny. Badanie ułatwi również ocenę działania procesu leczenia i przyjmowanych leków, pomoże w identyfikacji nieprawidłowego rytmu serca oraz określeniu, czy pacjent ma chorobę niedokrwienną serca. Warto zauważyć, że osoby, które po problemach zdrowotnych chcą wrócić do aktywnego uprawiania sportu, także decydują się na test wysiłkowy, przy pomocy takiego badania i wsparciu specjalistów można opracować bezpieczny program ćwiczeń.

 

Próba wysiłkowa Kraków – w jaki sposób przebiega?

W naszej placówce w Krakowie wykonujemy testy wysiłkowe na bieżni ruchomej i/lub testy wysiłkowe na ergometrze rowerowym. Intensywność próby jest stopniowo zwiększana, ale zawsze dostosowana do możliwości pacjenta. Podczas testu dokładnie monitorujemy każdą osobę, aby zobaczyć, jak m.in. jak zachowuje się tętno oraz ciśnienie krwi. Rejestrujemy również aktywność elektryczną serca za pomocą EKG. Test wysiłkowy na bieżni w naszym krakowskim gabinecie zwykle trwa maksymalnie 12 minut. Średni czas badania to około 9 minut.

Test wysiłkowy serca Kraków – jak się przygotować?

Zarówno podczas marszu na bieżni, jak i jazdy na ergometrze rowerowym stan serca i układu krążenia pacjenta jest kontrolowany przy pomocy wspomnianego elektrokardiografu. Pacjent musi się więc rozebrać od pasa w górę, ponieważ do jego klatki piersiowej zostaną przyklejone elektrody. Sam test wysiłkowy na serce jest nieinwazyjny. O wszystkich wymaganiach z nim związanych poinformuje lekarz. Zwykle zaleca się, aby na 2-3 godz. przed badaniem wstrzymać się od spożywania pokarmów i palenia papierosów, odstawić alkohol oraz kofeinę dzień przed i w dniu testu, a także ograniczyć wysiłek fizyczny na 12 godz. przed próbą wysiłkową w Krakowie.

Warto również zapytać lekarza, czy dalsze przyjmowanie wszystkich leków na receptę i bez recepty jest wskazane dla przeprowadzenia badania. Jeśli pacjent używa inhalatora na astmę lub inne problemy z oddychaniem, powinien zabrać go ze sobą i poinformować o tym przeprowadzającego test specjalistę.

Cena testu wysiłkowego w Krakowie – ile kosztuje badanie?

Próba wysiłkowa na bieżni ruchomej lub ergometrze rowerowym w gabinecie An Cardio w Krakowie to koszt 120 zł. Badanie wykonywane jest na wysokiej klasy urządzeniach przez doświadczonego specjalistę, który dokładnie przeanalizuje otrzymane wyniki, umożliwiające rozpoznanie nieprawidłowości pracy serca.