Holter EKG

Holter EKG Kraków

Co roku z powodu chorób kardiologicznych umiera ponad 175 tys. Polaków, co stanowi prawie połowę wszystkich zgonów w naszym kraju. Niektóre wady serca mogą być ukryte – objawiają się w formie np. zasłabnięć czy szybkiego męczenia się, dlatego tak istotne jest systematyczne monitorowanie stanu naszego zdrowia.

Holter EKG to nieinwazyjne badanie rytmu serca, które służy do diagnozowania zaburzeń rytmu i przewodzenia serca podczas jednodobowej (24h) lub wielodobowej (maks. 72h) rejestracji za pomocą przenośnych aparatów. 

W przypadku chęci poznania bardziej szczegółowych informacji na temat badania metodą Holtera, takich jak wskazania do odbycia badania, jego przebieg czy też cena, zapraszamy do lektury przygotowanej poniżej treści. Badania wykonujemy na terenie Krakowa.

Holter serca Kraków – wskazania do badania

Holter serca wykonuje się przede wszystkim, aby stwierdzić występowanie określonego schorzenia serca lub żeby skontrolować skuteczność trwającego leczenia. Oprócz tego badanie przeprowadzić można również w celach profilaktycznych, w szczególności wtedy, gdy dana osoba należy do grupy ryzyka chorób kardiologicznych.

Jeśli chodzi o konkretne wskazania – badania holterem w Krakowie wykonujemy w celu:

– zidentyfikowania choroby wieńcowej lub wykrycia niewłaściwego rytmu pracy serca,

– zbadania podłoża pojawiających się u pacjentów problemów zdrowotnych (m.in. zasłabnięcia i omdlenia, cyklicznie nawracające kołatanie serca lub zaburzenia świadomości), w przypadku których domniemaną przyczyną są zaburzenia układu sercowo-naczyniowego,

– dokonania oceny  skuteczności postępowania leczniczego w przypadku arytmii,

– skontrolowania stanu organizmów pacjentów pozawałowych oraz oceny rytmu serca u osób, którym wszczepiono rozrusznik,

– wykrycia wrodzonych wad serca.

Badanie Holtera Kraków – przebieg

Badanie metodą Holtera przebiega bezboleśnie i w sposób nieinwazyjny. Nie wymaga także skierowania lekarskiego. Proces polega na przytwierdzeniu do ciała pacjenta holtera, czyli urządzenia składającego się z niewielkiej jednostki centralnej oraz elektrod jednorazowego użytku mocowanych w obrębie klatki piersiowej. Urządzenie to jest stosunkowo lekkie, małe i nie powoduje znaczącego dyskomfortu oraz nie utrudnia wykonywania codziennych czynności. Elektrody nie odznaczają się pod ubraniem, dlatego w czasie badania nie trzeba rezygnować z noszenia ulubionej codziennej odzieży.

Po jego zamontowaniu pacjent pozostaje z aparatem na okres wynoszący co najmniej 24 godziny (maksymalnie 72 godziny). W trakcie trwania wspomnianego etapu należy normalnie wykonywać wszystkie standardowe zadania, a więc przede wszystkim pracować, uczyć się, jeść czy też wypoczywać zgodnie z przyjętą rutyną.

Jeżeli pacjent wykonuje regularne ćwiczenia fizyczne, biega, czy uprawia inne sporty, nie powinien z nich rezygnować na czas trwania procedury. Aparat monitorujący rytm serca należy nosić także podczas snu – elektrody nie utrudniają komfortowego odpoczynku.

Badanie kończy się po upływie zaleconego przez lekarza czasu. Wówczas natychmiastowo odczytujemy z urządzenia automatycznie zapisywany pomiar i wykonujemy opisy od razu po odebraniu aparatu od pacjenta.

 

Jak przygotować się do badania Holter EKG?

Badanie holterem nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Aby elektrody zostały prawidłowo przymocowane, skóra pacjenta musi być odtłuszczona oraz bez owłosienia. Nie należy przed badaniem stosować  balsamów. W czasie monitorowania pracy serca trzeba jednak zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów.

Holter badanie prywatne w Krakowie – wizyta stacjonarna lub z opcją dojazdu do pacjenta

Na terenie Krakowa przeprowadzamy badanie Holter EKG w ramach wizyt stacjonarnych oraz domowych. W przypadku przeprowadzenia badania w naszym gabinecie cena wynosi 150 zł za pierwszą dobę noszenia holtera, ewentualnie po 70 zł za każdą kolejną, do maksymalnej liczby 4 dni. Natomiast w przypadku dojazdu do pacjenta i przeprowadzenia badania holterem w warunkach domowych pacjent musi ponieść dodatkową kwotę 50 zł za dojazd w obrębie centrum Krakowa lub 70 zł i więcej, w przypadku większych odległości.

W przypadku zainteresowania odbyciem badania w naszym krakowskim gabinecie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub do wizyty osobistej od poniedziałku do piątku w godzinach pracy.