Pomiar ciśnienia ABPM

Holter ciśnieniowy ABPM Kraków

Badanie ciśnienia przy użyciu holtera ABPM umożliwia wykrywanie skoków ciśnienia w zależności od różnych sytuacji życiowych, z którymi mierzymy się na porządku dziennym. Jest badaniem bardzo pomocnym dla lekarzy podczas ustalania dawek leków nadciśnieniowych. Badanie kardiologiczne ABPM w naszym gabinecie w Krakowie polega w tym przypadku na bieżącym zbieraniu pomiarów ciśnienia tętniczego pacjenta przez okres minimum jednej doby. Podczas wspomnianych 24 godzin pomiar ciśnienia dokonywany jest w 30-minutowych odstępach za dnia oraz co 60 minut podczas nocy.  Do zbierania pomiarów służy zasilany bateriami, kompaktowy, wyposażony w pompkę rejestrator oraz specjalny umieszczany na ramieniu mankiet. Pełna nazwa badania to „ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego” – z ang. „ambulatory blood pressure monitoring” – skąd bierze się właśnie skrót badanie ABPM. W celu poznania szczegółów serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami.

ABPM badanie Kraków – wskazania

Istnieje wiele wskazań, w przypadku których przydatny może okazać się holter ciśnieniowy. Badanie warto przeprowadzić przede wszystkim wtedy, gdy:

– ze standardowo wykonywanych pomiarów ciśnienia lekarz odnotowuje niespójne wartości,

– lekarz chce zyskać pewność co do skuteczności prowadzonego postępowania leczniczego nadciśnienia tętniczego,

– pacjent źle reaguje na konwencjonalne pomiary ciśnienia, na skutek tzw. efektu białego fartucha,

– osoba znajduje się w grupie ryzyka schorzeń kardiologicznych.

W tym miejscu warto dodatkowo zaznaczyć, że jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia tętniczego, w naszym krakowskim gabinecie badanie wykonujemy u dowolnych pacjentów, w tym także u dzieci oraz ciężarnych kobiet.

Badanie ABPM Kraków – cena oraz przebieg

Właściwa część wizyt polega na założeniu pacjentowi holtera ciśnieniowego ABPM. Rejestrator, czyli ta część urządzenia służąca do monitorowania ciśnienia, zwykle umieszczana jest na szyi, podczas gdy mankiet zakładamy na przedramię. Dzięki temu, po opuszczeniu przez pacjenta gabinetu, możliwy będzie ciągły pomiar ciśnienia krwi. W Krakowie procedurę zakładania holtera jesteśmy w stanie wykonać również w formie wizyty domowej, pod adresem wskazanym przez pacjenta. Niezależnie od tego jednak, gdzie odbędzie się wspomniany proces, po jego zakończeniu osoba odbywająca wizytę otrzymuje instrukcje oraz wskazania dotyczące obsługi urządzenia, a następnie powraca do swoich codziennych zadań.

Podczas zbierania pomiarów aktywność osoby monitorowanej powinna być standardowa, nieodbiegająca od normy. Modyfikacje w tym zakresie mogłyby spowodować bowiem zafałszowanie wyników badania.

Okres kontrolny obejmuje najczęściej 24 godziny. Wielodobowe monitorowanie ciśnienia ABPM rzadko kiedy jest wymagane i prawnie nigdy nie przekracza 3 pełnych dni. Końcowym krokiem badania jest odczytanie wyników z urządzenia oraz ich analiza przez lekarza na miejscu, podczas oddania urządzenia.

Jedną z często poruszanych kwestii przez pacjentów jest w przypadku badania ABPM cena. W naszym gabinecie w Krakowie holter wypożyczamy na okres pierwszej doby za 100 zł. W razie konieczności przedłużenia procedury, każda kolejna doba kosztuje 70 zł do maksymalnego limitu wynoszącego w sumie wspomniane wcześniej 3 dni.