Badania sportowe Kraków

Badania medycyny sportowej Kraków

Każdy, kto aktywnie uprawia sport, w którym współzawodniczy w określonej dyscyplinie, nadzorowanej przez polski związek sportowy lub podmioty działające z jego upoważnienia, powinien przejść badania sportowe. W naszym gabinecie w Krakowie wykonujemy zestaw niezbędnych testów, dzięki którym można uzyskać zgodę na rozpoczęcie lub kontynuowanie treningów.

Warto podkreślić, że celem badań jest nie tylko umożliwienie zawodowym sportowcom wzięcia udziału w zmaganiach bez narażania ich zdrowia, ale także sprawdzenie kondycji organizmu i wykrycia ewentualnych przeciwwskazań do uprawiania sportu przez osoby, które zajmują się nim rekreacyjnie.

Badania sportowe dla dorosłych Kraków – kiedy powinno się je wykonać?

Wiele osób odkłada wykonanie kompleksowych badań medycyny sportowej w Krakowie na ostatnią chwilę – np. tuż przed startem zawodów, obozu przygotowawczego lub sezonowych rozgrywek. To duży błąd. Badania sportowe powinny zostać wykonane jeszcze przed podjęciem treningów w danej dyscyplinie. Ponadto warto wykonywać je regularnie w określonych odstępach czasu, a także po długiej chorobie lub kontuzji. Jeśli nie zrobi tego sam zawodnik, cykliczności i odpowiedniego terminu wykonania testów powinien dopilnować trener.

Same testy nie są skomplikowane ani czasochłonne. Elektrokardiografia (EKG) wysiłkowe i spoczynkowe, ciśnienie krwi, mierzenie wzrostu i kontrola wagi, morfologia – to podstawowy pakiet, na który składają się badania medycyny sportowej. W przypadku sportów walki dodatkowo robione jest badanie neurologiczne – w gabinecie w Krakowie możemy dla Państwa wykonać niezbędne testy. Po zrobieniu wszystkich badań lekarz sportowy ocenia stan zdrowia kandydata oraz zdolność do uprawiania danej dziedziny sportu i wydaje stosowne zaświadczenie na okres od 6 do 12 miesięcy.

Badania sportowe dla dzieci w Krakowie – co warto wiedzieć?

Każde dziecko, które należy do klubu sportowego, powinno otrzymać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu. W celu jego uzyskania konieczne będą badania sportowe. Zaleca się je również wszystkim dzieciom, które po prostu rozpoczynają uprawiać określoną dyscyplinę bez nadzoru profesjonalnej instytucji.

Cennik badań sportowych w Krakowie – ile kosztują testy?

Cena kompleksowych badań medycyny sportowej jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta i rodzaju testów zalecanych przez lekarza. By poznać szczegóły, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzenia naszego gabinetu w Krakowie.